niedziela, 21 czerwca 2015

#9 pseudoefedryna



Jest to pochodna fenyloetylaminy. Syntetyczny analog występującej naturalnie efedryny. Jest bardzo popularną substancją i powszechnie stosuje się ją w zapaleniach górnych dróg oddechowych w lekach bez recepty. Pseudoefedryna może być wyłącznym składnikiem terapeutycznym leku, lub w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi i przeciwbólowymi. Działa bezpośrednio na receptory znajdujące się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Może być niezależnym lekiem albo dodatkiem do leków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych, przeciwzapalnych.




przykłady leków bez recepty zawierających pseudoefedrynę




Pseudoefedryna rozszerza oskrzela, więc ułatwia oddychanie. Podana doustnie zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk śluzówki. Po przyjęciu leku, w ciągu 15-30 minut (wchłania się z przewodu pokarmowego) poprawia się drożność dróg oddechowych i łatwiej oczyszczają się zatoki i nos. Efekt działania pseudoefedryny utrzymuje się przez 3-4 godziny, a tej pochodzącej z leków o przedłużonym działaniu - nawet do 12 godzin. Pseudoefedryna może poprawiać sprawność narządu słuchu, np. wyrównać ciśnienie w uchu środkowym podczas lotu samolotem czy nurkowaniu. Niektórzy specjaliści sugerują, że bywa pomocna w zwalczaniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Lek nie powoduje senności.


W preparatach bez recepty występuje pojedynczo lub w połączeniu z innymi lekami np. przeciwbólowymi (jak paracetamol,ibuprofen), przeciwhistaminowymi (jak cetyryzyna) i przeciwkaszlowymi (jak dekstrometorfan). Wchodzi w interakcje z innymi symapatykomimetykami, nasilając ich działanie oraz z trójpierściennymi lekami antydepresyjnymi i inhibitorami MAO, które potęgują jej działanie.

Do działań niepożądanych zalicza się pobudzenie, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardię, podwyższone ciśnienie tętnicze,udar mózgu.

5 komentarzy:

  1. Takie uzależnienie jest dość silne i tutaj na pewno bez pomocy specjalistów niestety raczej nie poradzimy sobie sami. Ja bym od razu kierowała się do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień https://detoksfenix.pl/ w którym będą w stanie nam pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie samo uzależnienie czy nawet zmaganie się z problemami jest czymś poważnym i ja jestem zdania, ze dobrze wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Uważam, ze w takiej sytuacji udanie się do psychologa https://melka-roszczyk.pl/ jest bardzo dobrą opcją.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo często jest tak, że niestety ale osoby się od takich rzeczy uzależniają i wiem, że tutaj bardzo istotny jest sam czas reakcji na pomoc. Uważam, że dobrze jest skorzystać z pomocy psychiatrycznej https://psycholog-ms.pl/pomoc-psychiatryczna/ gdyż jest ona bardzo skuteczna.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiele osób zastanawia się, czy terapia jest odpowiednią formą pomocy dla nich. Odwiedzając https://www.terapiapoznan.pl/, można zapoznać się z szerokim zakresem usług psychologicznych, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. To pierwszy krok do zrozumienia siebie i swoich potrzeb.

    OdpowiedzUsuń